Akciğer

Akciğer oyunu, sizlerle...

Künye
Yazan: Duncan Macmillan
Yönetmen: Mehmet Birkiye
Çeviren: Barış Arman
Işık-Dekor Tasarım: Cem Yılmazer
Kostüm Tasarım: Şirin Dağtekin
Yapım Koordinatörü ve
Yönetmen Yardımcısı: Zeynep Balkan
Sahne Sorumlusu: Musa Can Pekcan
Reji Asistanları: Ömer Güneş - Çetin Doğa Halis
Işık Tasarım Asistanı ve Uygulama: Yasin Gültepe - Ataberk Öge

Oyuncular
Nergis Öztürk
Engin Hepileri

Ölümü yenmenin bir yolu da -belki de şimdilik bildiğimiz tek yol- neslin devamını sağlamakdeğil midir? Bizden sonra devam edecek dünyaya, bizden bir parça bırakmak. O parça da bizi biz yapan şeylerden hiç değilse birazının bu dünyada kalmaya devam edeceğine inanmak.

Ben çocuğumda yaşayacağım! Ve dünyada kalmaya devam edeceğim.

Belki de sırf bu yüzden -bilincine varmadan- çocuklarımızı, bize benzemesi, bizim gibi davranması için bu kadar zorluyoruz. Gelecek dünyada, onlarda var olmayı garanti altına almak için.

Peki ya bu gelecek dünyanın, bizim yaşam süremiz içinde yok olacağına dair bir kuşkumuzoluşursa. Hadi daha somut söyleyelim; iklim değişikliğinin insan hayatını bizim yaşam sürecimiz içinde yok edebileceği ihtimalinin çok ciddi bir olasılık olduğunu öğrenirsek, yine de çocuk yapar mıyız? Yapmaya kalkarsak bunu nasıl rasyonelize ederiz? Nasıl akla uydururuz? Ya da yapmamaya karar verirsek, milyonlarca senelik bu dürtüye nasıl karşı koyarız?

Bu karşıtlık Akciğer’de; bir gerçeği görmek ve görmezden gelmek arasında bir ileri, bir gerigidip gelen çaresiz bir çifte kara komedinin kumaşını dokuyor.

Akciğer; iklim değişikliği eşiğindeki bir dünyada, yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalaninsanoğlunun bu sorusunu, ironik bir klişe ile soruyor; “Çocuk yapmalı mı yapmamalı mı? İşte bütün mesele bu?”

Bu soru, bir çiftin içine düştüğü boşluğu ima eden boş bir alanda, delicesine dönüp duruyor.Sorunun sorulduğu ana sıkışmış bu çift, bu sorunun olası binlerce cevabının yarattığı karmaşa ile bir kaosa doğru hızla ilerliyor. Ve bu kaos giderek oyunun kendi zamanını ve mekanını inşa ettiği bir yapıya, bir düzene doğru evriliyor.

Yer : DURU TİYATRO Tarih : 28 / Mart / 2023   Saati:20:30 Bİlet Al